Leclerc dëshmon se Ferrari po rikthehet, “pole position” i dytë radhazi

Leclerc Baku 1100x620

Ferrari po rikthehet. Po rikthehet edhe piloti i saj Charles Leclerc i cili, pas traumës e një pole position të fituar në pistë por të munguar në garën e vendlindjes së tij Montecarlo, ku u penalizua për shkak të një problemi teknik, ka treguar që ai dhe “e kuqja” e Formula 1 ka potencial për t’ ia bërë jetën të vështirë Hamiltonit dhe Varstappen.  

Në cirkuitin urban të Baku në Azerbajxhan, Leclerc arriti xhiron më të shpejtë në 1’41”218, ndërkohë kampioni i Botës në Mercedes ndjek me 1’41”450 dhe Verstappen i Red Bull me 1’41”563. I pesti ferraristi tjetër Carlos Sainz, i përfshirë edhe në një aksident.

Carlos Sainz, i përfshirë në një aksident

Renditja e kualifikimeve zyrtare në Baku:

1. Leclerc (Ferrari) 1’41”218

2. Hamilton (Mercedes) 1’41”450

3. Verstappen (Red Bull) 1’41”563

4. Gasly (AlphaTauri) 1’41”565

5. Sainz (Ferrari) 1’41”576

6. Norris (McLaren) 1’41”747

7. Perez (Red Bull) 1’41”917

8. Tsunoda (AlphaTauri) 1’42”211

9. Alonso (Alpine) 1’42”327

10. Bottas (Mercedes) 1’42”659

11. Vettel (Aston Martin) 1’42”224

12. Ocon (Alpine) 1’42”273

13. Ricciardo (McLaren) 1’42”558

14. Raikkonen (Alfa Romeo) 1’42”587

15. Russell (Williams) 1’42”758

16. Latifi (Williams) 1’43”128

17. Schumacher (Haas) 1’43”158

18. Mazepin (Haas) 1’44”238

19. Stroll (Aston Martin)

20. Giovinazzi (Alfa Romeo)