Mbushja e detit turk me mukozë, Erdogan: Do bëjmë gjithçka për ta shpëtuar

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan u shpreh se do të angazhohet maksimalisht për të shpëtuar detin Marmara dhe brigjet që ai lag nga ndotja që e ka përfshirë ditët e fundit.

Një shtresë e trashë, e lëmuar, materia e ngjashme me mukusin po përhapet përgjatë Detit Marmara afër Stambollit, duke dëmtuar jetën detare dhe industrinë e peshkimit.

Mukoza detare, është një llum i gjelbër që ndodh natyrshëm dhe formohet kur algat mbingarkohen me lëndë ushqyese si rezultat i motit të nxehtë dhe ndotjes së ujit. Ekspertët fajësojnë ndotjen dhe ndryshimin e klimës.

Ajo u gjet për herë të parë në Turqi në 2007, por është zbuluar gjithashtu në Detin Egje pranë Greqisë.

Shpërthimi i fundit i Turqisë përgjatë zonave të mëdha të detit Marmara, i cili lidh Detin e Zi me detin Egje, besohet të jetë më i madhi në histori dhe po shkakton dëme për komunitetet lokale.