Protesta në Budapest, mijëra vetë kundër ndërtimit të kampusit universitar kinez

1 12 1100x620
Demonstrators protest against the planned Chinese Fudan University campus in Budapest, Hungary, June 5, 2021. REUTERS/Bernadett Szabo

Mijëra vetë protestuan në Budapest kundër planit për të ndërtuar një kampus universitar të Universitetit Kinez në kryeqytetin hungarez.

Liberalët, kundërshtarë të kryeministrit nacionalist Victor Orban, e akuzuan atë për tradhëti, pasi po miqësohet shumë me Kinën dhe i frikësohen faktit se ndërtimi i ketij kampusi, mund të rrise influencën e Pekinit në Hungari dhe në mbarë Bashkimin Europian.

Sipas protestuesve, këto fonde, në vend që të shkojnë për ndërtimin e kampusit, mund të ndihmojnë në rritjen e cilësisë së universiteteve vendase.

Qeveria e drejtuar nga Orban nënshkroi në muajin prill një marrëveshje me qeverinë kineze, për të ndërtuar kampusin e studentëve të Universitetit Fudan. Qqeveria e quajti protestën të panevojshme dhe një histeri politike, bazuar vetëm në thashetheme. Kundër këtij projekti është shprehur edhe vetë kryebashkiaku i Budapestit.

  • LAJMI I FUNDIT | Apeli i Posaçëm lë në fuqi dënimin me 14 vite burg për Arbër Çekajn
  • LAJMI I FUNDIT | Apeli: 10 vjet e 8 muaj burg për Donaldo Lushajn
  • LAJMI I FUNDIT | Apeli i Posaçëm konfirmon 8 vitet e 8 muaj për Armando Pezakun