Aplikacioni i projektuar nga FBI çon në arrestimin e qindra kriminelëve në të gjithë botën

fbi 1 1100x620

Agjencitë e zbatimit të ligjit thonë se ata kanë arrestuar qindra kriminelë në të gjithë botën në një operacion trevjeçar duke përdorur një aplikacion të projektuar nga FBI.

Që nga viti 2018, Australia, Zelanda e Re dhe FBI kanë përdorur një aplikacion të koduar, ANOM, për të ndjekur krimin e organizuar.

Kjo ka çuar në arrestime të tregtisë së drogës në 18 vende në të gjithë Azinë, Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropën dhe Lindjen e Mesme.

Kryeministri australian e quajti një operacion “ujëmbledhës” që kishte goditur bandat kriminale globalisht.

“Ky i dha një goditje të rëndë kundër krimit të organizuar, jo vetëm në këtë vend, por që do të jehojë rreth krimit të organizuar në të gjithë botën”, tha ai në një konferencë shtypi të martën.

Policia australiane tha se ata e konceptuan bashkërisht planin me FBI. Agjencia amerikane dhe Europol do të paraqesin gjetjet e tyre më vonë të martën.

Aplikacioni ANOM kishte qenë një nga shërbimet e mesazheve të popullarizuara në bandat e krimit të organizuar, thonë autoritetet.