Lista e plotë e të arrestuarve nga operacioni “Shpirti”, mes tyre edhe dy ish-shoqëruesit e Tahirit

vlcsnap 2021 07 02 11h32m34s609 1100x620

Autoritetet italiane dhe ato shqiptare ekzekutuan 28 urdhërarreste për trafik ndërkombëtar droge, pastrim parash dhe korrupsion. Kreu i SPAK, Arben Kraja, tha se mes të arrestuarve ka zyrtarë të lartë, prokurorë dhe përfaqësues të pushtetit lokal, ndërsa janë sekuestruar miliona euro asete.

Ndërkohë, mësohet se mes të arrestuarve janë edhe dy ish-shoqërues të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ata janë Paul (Agustin) Deda dhe Hekuran Marku.

Personat e tjera të arrestuar në operacionin e koduar “Shpirti”.

1-Aleks Mema

2-Jovan Memaj

3-Aleksandër Nexho

4-Shkëlzen Kamberi

5-Benard Tahiraj

6-Marenglen Çaçi

7-Erind Hysomemaj

8-Klajdi (Ademi) Hysomemaj

9-Elton Kushi

10-Erion Hoxhara

11-Çezar Gjomemo

12-Saimir Kurti

13-Malton Lleshi

14-Shkëlzen Daci

15-Eltjon Bregasi

16-Paul (Agustin) Deda

17-Hekuran Marku

18-Hamit Seferi

19-Leonidha Seidiaj

20-Ilir Gaba

21-Luan Zylyftari

22-Geri Zylyftari

23-Erlind Zylyftari

24-Artan Zylyftari

25-Artur Krasniqi

26-Ilirjan Balla

27-Maksim Sota

28-Festim Lelaj