Rrëshqitje dheu në jug të Tokios, 19 të zhdukur

tokio dhera 1100x620

Të paktën 19 njerëz janë zhdukur në Japoni për shkak të një rrëshqitje toke që goditi prefekturën qendrore lindore në Shizuoka, rreth 200 km në jug të Tokios. Lajmi është raportuar nga mediat vendase të cilat citojnë një zyrtar lokal.

Rrëshqitja e tokës u shkaktua nga reshjet e dendura të shiut që prej ditësh po prekin rajonin. Imazhet e transmetuara në televizion tregojnë ndërtesa të mbingarkuara nga balta dhe banorë që largohen nga qyteti i Atamit.