Talebanët fitojnë terren në Afganistan, 1000 ushtarë strehohen në kufirin fqinj

119241817 soldierreuters 600x338

Më shumë se 1000 ushtarë afganë janë strehuar në Taxhikistan pas  një sulmi të militantëve talebanë në ditët e fundit.

Sipas burimeve zyrtare, trupat kërkuan mbrojtje nga forcat kufitare fqinje për të shpëtuar jetën e tyre.

Dhuna në Afganistan është rikthyer në përmasa të frikshme dhe talebanët kanë marrë kontrollin në disa pjesë të territorit pas tërheqjes së trupave të NATO.

Shumë ekspertë e kishin parashikuar me largimi i misionit të NATO do të sillte dhe kolapsimin e ushtrisë vendase.

Në një marrëveshje të arritur me talebanët, forcat amerikane dhe aleatët e NATO ranë dakord të tërheqin të gjitha trupat me premtimin se ata nuk do të lejojnë Al Kaedën dhe grupe të tjera ekstremiste të operojnë në zonë.