150 viktima nga armët e zjarrit gjatë fundjavës së 4 korrikut në SHBA

shba 9 1100x620

Një 4 korrik i përgjakshëm u regjistrua në Shtetet e Bashkuara, ku gjatë fundjavës së gjatë të Ditës së Pavarësisë të paktën 150 njerëz u vranë nga armët e zjarrit në mbi 400 të shtëna në të gjithë vendin.

Të dhënat janë nga Arkivi i Dhunës me Armë dhe i referohen periudhës nga e premtja deri të dielën. Vetëm në Nju-Jork, kishte 26 viktima, duke përfshirë vdekje dhe plagosje në 21 të shtëna.

Por numri më i rëndë i viktimave i përket Çikagos me 14 të vdekur dhe 83 të plagosur.