India zëvendëson 12 ministra për të përmirësuar imazhin e qeverisë

ministrat 1100x620

Kryeministri i Indisë Narendra Modi heq 12 ministra të vjetër dhe i zëvendëson me një ekip më të ri që synon të rindërtojë imazhin e qeverisë së tij.

Kryeministri Indian Narendra Modi ka emëruar ministrat e rinj federalë për shëndetësinë, IT dhe naftën si pjesë e një riorganizimi që synon rinovimin e imazhit të qeverisë së tij mes kritikave të ashpra për trajtimin e pandemisë së koronavirusit.

Modi emëroi Mansukh Laxman Mandaviya si ministrin e ri të shëndetit të vendit vetëm disa orë pasi Harsh Vardhan, i cili ishte fytyra e përpjekjeve të qeverisë për të luftuar COVID-19, u kërkua të largohej së bashku me zëvendësin e tij.

Burimet zyrtare thanë që Vardhan duhej të paguante çmimin politik për përpjekjet e qeverisë për të përballuar një valë të dytë shkatërruese të infeksioneve të koronavirusit.

Qeveria e Modi është përballur me kritika të ashpra për përhapjen kaotike të një fushate të imunizimit në të gjithë vendin që ekspertët thanë se kishte përkeqësuar ndikimin e valës së dytë, duke vrarë qindra mijëra vetë.

Numri zyrtar i të vdekurve pas një rritje të infeksioneve COVID-19 në prill dhe maj kaloi 400 000 javën e kaluar.

Më shumë se gjysma e atyre vdekjeve të raportuara ndodhën gjatë dy muajve të fundit, ndërsa varianti Delta i virusit mbingarkoi sistemin e tensionuar të kujdesit shëndetësor.