Policia vret 4 të dyshuar pas vrasjes së presidentit në Haiti

haiti 1 1100x620

Katër persona të dyshuar për vrasjen e presidentit të Haitit, Jovenel Moïse, janë vrarë në një shkëmbim zjarri me forcat e sigurisë në Haiti.

Dy të tjerë janë arrestuar, ndërsa oficerët janë ende në luftë me disa të dyshuar në kryeqytetin e vendit Port-au-Prince.

“Ata do të vriten ose do të kapen”, tha shefi i policisë, Leon Charles.

Presidenti 53-vjeçar Moïse u qëllua për vdekje dhe gruaja e tij u plagos kur sulmuesit hynë në shtëpinë e tyre, të mërkurën.

Personat e armatosur të paidentifikuar, hynë në rezidencën private në Port-au-Prince në 01:00 me kohën lokale. Z. Moïse u vra, por Zonja e Parë Martine Moïse mbijetoi dhe u dërgua në Florida, ku po merr trajtimin. Ajo raportohet të jetë në një gjendje të qëndrueshme, por kritike.

Duke folur pas vrasjes, kryeministri i përkohshëm, Claude Joseph, bëri thirrje për qetësi dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në të gjithë vendin.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ngushëlloi popullin e Haitit për “vrasjen e tmerrshme”. Kryeministri britanik, Boris Johnson, ndërkohë, e quajti atë “një akt të neveritshëm” dhe gjithashtu bëri thirrje për qetësi.

Z. Moïse u bë president i Haitit në 2017, por kohët e fundit u përball me protesta të gjera që kërkonin dorëheqjen e tij.

Grushtet e shtetit, paqëndrueshmëria politike, dhuna e përhapur në banda dhe katastrofat natyrore kanë pllakosur vendin për dekada dhe e kanë bërë atë vendin më të varfër në Amerikë.