Seri sulmesh me raketa që synojnë personelin amerikan në Irak dhe Siri

irak 1100x620

Diplomatët dhe trupat amerikane në Irak dhe Siri ishin shënjestruar në tre sulme me raketa dhe dronë, në 24 orët e fundit, thanë zyrtarët e SHBA-së dhe Irakut të mërkurën. Të paktën 14 raketa goditën një bazë ajrore irakiane që priste forcat amerikane, duke plagosur dy anëtarë të shërbimit amerikan.

Ndërsa nuk kishte pretendime të menjëhershme të përgjegjësisë për sulmet, pjesë e një vale që synonte trupat amerikane ose zonat ku ato janë të vendosura në Irak dhe Siri, analistët besuan se ishin pjesë e një fushate nga milicia të mbështetur nga Irani.

Grupet e milicisë irakene të rreshtuar me Iranin u zotuan të hakmerren, pasi sulmet e SHBA-së në kufirin irakiano-sirian vranë katër prej anëtarëve të tyre muajin e kaluar.

Dy njerëz u plagosën lehtë në sulmin me raketa në bazën ajrore Ain al-Asad në Irakun perëndimor, tha zëdhënësi i koalicionit Koloneli i Ushtrisë Amerikane, Wayne Marotto. Raketat ranë në bazë dhe në perimetrin e saj. Ai tha më parë se tre persona u plagosën.

Në Siri, Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA-ja thanë se asnjë dëm nuk u bë nga një sulm me dron në fushën e naftës Al Omar në zonën lindore në kufi me Irakun.

Pentagoni tha se një dron ishte rrëzuar në Sirinë Lindore dhe se asnjë anëtar i shërbimit amerikan nuk ishte plagosur dhe nuk kishte pasur dëme.

Zyrtarët e ushtrisë irakene thanë se ritmi i sulmeve të fundit kundër bazave që presin forcat amerikane me raketa dhe dronë të ngarkuar me eksploziv ishte i pashembullt.

Burimet ushtarake irakiane thanë se një raketëhedhës i fiksuar në pjesën e pasme të një kamioni u përdor në sulmin e së mërkurës dhe u gjet në tokën bujqësore aty afër i djegur.

Të martën, një dron sulmoi aeroportin e Erbilit në Irakun verior, duke synuar një bazë të SHBA-së në territorin e aeroportit, thanë burimet kurde të sigurisë.

Tre raketa ranë gjithashtu në Ain al-Asad të hënën, por pa shkaktuar viktima.

Shtetet e Bashkuara kanë zhvilluar bisedime indirekte me Iranin që synojnë t’i rikthejnë të dy vendet në marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015, e cila u braktis nga presidenti i atëhershëm Donald Trump. Asnjë datë nuk është caktuar për një raund tjetër të bisedimeve, i cili u ndërpre në 20 qershor.