Shano tregon në Absolut 4 se ku gaboi opozita pas djegies së mandateve

Analisti Dritan Shano ka rreshtuar disa nga gabimet që bëri opozita pas djegies së mandateve. Sipas tij, fakti që opozita risolli propozimet e vjetra dhe bashkëpunoi me LSI-në, i dha Ramës mundësinë ta mbushte Parlamentin me deputetë në bllok.

“Njerëzit nuk e ndoqën PD nga mbrapa, për shumë arsye. Ti kur tenton këputjen nuk mund të vazhdosh të ripropozosh të shkuarën tënde, duhet të kesh propozimin e ri. Kjo gjë nuk ndodhi. Në elektorat pati edhe një konfuzion sepse elektorati i djathtë asnjëherë nuk e ka pranuar flirtimin me LSI.

Kujtoj ditën e dorëzimit të mandateve, anëtarët e degës time kur dolën deputët e LSI-së që thoshin unë dorëzoj mandatin, kthyen kurrizin. Këto ishin “miscalculations” të bëra nga lidershipi, të cilave nuk iu gjet ilaçi dhe që krijoi atë boshllëk të madh institucional që Rama e mbushi me deputetë në bllok.”, u shpreh Shano.