“10 mijë kilometra nga njëra ndeshje në tjetrën”, Ceferin nuk e mbështet formatin e këtij Europiani

Publikuar më: 9/7/2021, ora 17:53
aleksander ceferin 1024x576

“10 mijë kilometra nga njëra ndeshje në tjetrën”, Ceferin nuk e mbështet formatin e këtij Europiani

Publikuar më: 9/7/2021, ora 17:53

Dy ditë para finales Angli-Itali, Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, është shprehur se nuk e mbështet një format të tillë të Kampionatit Europian, i cili për herë të parë këtë vit u zhvillua në disa shtete.

“Në njëfarë mënyrë nuk është korrekte që disa ekipe të bëjnë rreth 10 mijë kilometra nga një ndeshje në tjetrën, ndërsa të tjera skuadra vetëm 1 mijë kilometra. Është shumë impenjative. Nuk është e drejtë edhe për tifozët, të cilët një ditë duhet të ishin në Romë dhe më pas në Baku të Azerbajxhanit.

Ku u mor vendimi për këtë format në vitin 2012, Ceferin nuk ishte në krye të UEFA-s. Ndërkohë, Kampionati i ardhshëm Europian në vitin 2024 do të zhvillohet i gjithi në Gjermani, ndërsa për Europianin e vitit 2028 pritet të vendoset në fund të vitit 2022.