Turma me 600 vetë linçon italianin në Honduras, akuzohet se vrau fqinjin

Publikuar më: 9/7/2021, ora 15:29

Turma me 600 vetë linçon italianin në Honduras, akuzohet se vrau fqinjin

Publikuar më: 9/7/2021, ora 15:29

Një italian është masakruar në Honduras nga banorët e fshatit ku jetonte, pasi akuzohej se kishte vrarë një fqinj.

Ngjarja makabre është regjistruar në një zonë në jug të shtetit të Amerikës Qendrore, ku Giorgo Scanu jetonte prej disa kohësh.

Mediat italiane shkruajnë se policia lokale ka raportuar për një turmë me 600 persona, shumica të armatosur me shkopinj, hanxharë dhe gurë, kanë hyrë në shtëpinë e italianit me synimin e qartë për ta vrarë, diçka që policia nuk ka mundur ta shmangë.

Scanu jetonte në lagjen Los Mangos të një fshati të vogël të quajtur Yusguaré. Pavarësisht pranisë së efektivëve të policisë, turma nuk është ndaluar dhe e ka vrarë, duke i djegur edhe shtëpinë dhe makinën.