Australiania Barty shpallet kampione e Wimbledon

1625917860 450527 1625918209 noticia normal recorte1 600x338

Tenistja australiane Ashleigh Barty është fituesja e këtij sezoni e turneut më të rëndësishëm të tenisit Wimbledon.

Barty arriti të mposhtë në këtë ndeshje çeken Karolina Pliskova me rezultatin 6-3, 6-7, 6-3.

Finalja e meshkujve e Wimbledon do të luhet të dielën mes serbi Djokoviç dhe italianit Berrettini.