Donnarumma hero, Italia mund Anglinë me penallti dhe shpallet kampion Evrope

Publikuar më: 11/7/2021, ora 23:56

Donnarumma hero, Italia mund Anglinë me penallti dhe shpallet kampion Evrope

Publikuar më: 11/7/2021, ora 23:56

Italia mundi me 11-metërsha Anglinë, me Gigio Donnarumma heroin e finales që u zgjidh vetëm pas goditjes së penalltive, ku anglezët humbën 3 të tilla.

Në serinë e 11-metërshave, Rashford goditi shtyllën, ndërsa goditjet e Sancho dhe Saka u pritën nga Donnarumma, ndërkohë që për italianët gabuan Belotti dhe Jorginho.

Finalja e “Euro 2020”, Itali-Angli, shkoi në shtesë. 90 minutat e kohës së rregullt nuk nxorën një fitues, me skuadrat që barazuan 1-1.

Anglia shënoi me anë të Shaw që në minutën e dytë të ndeshjes, atë që është goli më i shpejtë në historinë e finaleve të Evropianit. Trippier krosoi nga e djathta e sulmit anglez dhe futbollisti i Manchester United goditi menjëherë me të majtën, duke shtangur portierin Donnarumma.

Italia barazoi në minutën e 67, me anë të një goli të realizuar nga Leonardo Bonucci.

Pas një krosimi nga goditja e këndit, Verrati goditi me kokë dhe topi që përfundoi në shtyllë, ngeli në zonën e vogël, ku Bonucci përfitoi për ta dërguar në rrjetë.

Më pas, nga pika e bardhë, italianët gabuan më pak, duke çuar në Romë titullin kampion Evrope.