Kryeministri holandez, Rutte kërkon falje për lehtësimin e kufizimeve

rutte 1 1100x620

Kryeministri holandez Mark Rutte ka kërkuar falje për “një gabim gjykimi” në heqjen e shumicës së kufizimeve të koronavirusit në vend.

Lehtësimi tri javë më parë çoi në rritje të niveleve të infeksionit në kurbën më të lartë të këtij viti, pasi jeta e natës rifilloi për një numër të madh të rinjsh.

Baret, restorantet dhe klubet e natës u rimbushën të premten.

Më parë Z. Rutte kishte refuzuar të merrte ndonjë përgjegjësi për hapjen, duke e përshkruar atë si një “hap logjik”.

Të shtunën, Instituti i Shëndetit Publik të vendit raportoi më shumë se 10,000 raste të reja Covid, numri më i lartë në një ditë të vetme që nga dhjetori.

Por deri më tani kjo nuk është përkthyer në një rritje të ndjeshme të pranimeve në spital, pasi shumica e rasteve të reja janë mes të rinjve.

Më shumë se 46% e popullsisë së rritur të Holandës, kryesisht nga grupmoshat më të vjetra, është plotësisht e vaksinuar. Më shumë se 77% kanë marrë të paktën një dozë.

Falja e Z. Rutte vjen ndërsa vendet në të gjithë Evropën përballen me një numër në rritje të rasteve të variantit Delta.

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të adresojë problemin kur të flasë me kombin të hënën në mbrëmje.