Legjenda e Hollivudit, Zsa Zsa Gabor prehet tashmë në Hungari

aktorja 1100x620

Pesë vjet pas vdekjes së saj, ylli i Hollivudit Zsa Zsa Gabor është prehur në një ceremoni në vendlindjen e saj në Hungari.

Aktorja legjendare, e cila luajti në filma si Lili dhe Moulin Rogue, u bë e njohur për deklaratat e saj dhe shumë martesa.

Hiri i saj, e cila vdiq në moshën 99-vjeçare në 2016, u mor nga burri i saj në një varrezë në Budapest.

Frederic von Anhalt tha se ajo kishte shprehur në vullnetin e saj që donte të kthehej në Hungari pas vdekjes.

Ai tha se kishte bërë udhëtimin përmes Londrës dhe Gjermanisë, duke i thënë agjencisë së lajmeve Reuters se donte që ceremonia për Gabor të ishte “një festë e jetës, jo një funeral”.

“Ajo ishte klasi i parë, ajo kishte vendin e saj dhe kishte pasaportën e saj, gjithçka atje. Ishte udhëtimi i saj i fundit”.

Aktorja, një yll i epokës së artë të Hollivudit lindi Sari Gabor në Budapest në 1917.

Duke marrë pseudonimin Zsa Zsa nga familja e saj, ajo u kurorëzua Mis Hungaria para se të transferohej në SHBA për të ndjekur aktrimin.

Gabor u shfaq në dhjetëra filma gjatë karrierës së saj, por ishte më e famshme për stilin e saj të jetesës dhe nëntë martesa,  përfshirë aktorin britanik George Sanders dhe manjatin e hotelit Conrad Hilton.