Tragjedi në spitalin Covid, zjarri pushton pavijonin, dhjetëra të vdekur

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në një spital, ku 52 pacientë kanë humbur jetën si pasojë e një zjarri të fuqishëm.

Flakët përfshinë me shpejtësi pavijonin ku trajtohen pacientët me Covid në spitalin e Al Hussein në Nassiriya duke iu marrë jetën pjesës më të madhe të tyre.

Mendohet se zjarri është ndihmuar për t’u përhapur dhe nga bombolat e oksigjenit që ndodhen në këtë pavijon në ndihmë të pacientëve.

Sipas mediave lokale, vetëm 16 persona arritën të shpëtonin nga ky zjarr.