Ministri britanik i Shëndetësisë, pozitiv me Covid: Isha plotësisht i vaksinuar

javid 1100x620

Drejtues të lartë të shëndetit publik nga e gjithë Britania e Madhe kanë akuzuar Boris Johnson për përhapjen e Covid-19, duke lehtësuar kufizimet ligjore, mes paralajmërimeve që një valë në rritje e infeksioneve do të intensifikojë një krizë verore të sistemit shëndetësor në vend. Qortimi vjen ndërsa sekretari i Shëndetësisë në Angli, Sajid Javid, rezultoi pozitiv me koronavirus, pavarësisht se ishte plotësisht i vaksinuar.

Rezultati pozitiv i testit PCR krijon një situatë të pakëndshme për kryeministrin. Sipas rregullave të provës dhe gjurmimit, çdokush që ka qenë në kontakt me Javid në 48 orët e mëparshme do të duhet të izolohet. Sekretari i Shëndetësisë ka vizituar Downing Street të premten, gjë që e lë Johnson në pozitë të pakëndshme. Javid gjithashtu ka vizituar një shtëpi kujdesi ditët e fundit.

Kryeministri britanik mund të shmangë vetë-izolimin nëse ai ka marrë pjesë në një sistem pilot që lejon njerëzit të punojnë duke bërë një provë ditore. Johnson rrezikon të akuzohet për standarde të dyfishta nëse nuk izolohet, ndërsa qeveria vazhdon të nxisë publikun të ndjekë rregullat e vetë-izolimit.

Përdorimi i skemës nga Johnson rrezikon gjithashtu të zemërojë deputetët konservatorë që kundërshtojnë rregullat e rrepta të izolimit.

Mjekët dhe deputetët e opozitës thanë se testi pozitiv i Javid, megjithëse ishte vaksinuar plotësisht, theksoi rrezikun shtesë për 32% të të rriturve dhe të gjithë fëmijëve që nuk kishin marrë të dy dozat.

54,674 raste të reja u njoftuan të shtunën dhe 41 vdekje nga koronavirusi  gjatë 24 orëve të fundit.

Ka pasur një shqetësim të gjerë nga zyrtarët e shëndetit publik në pretendimin e kryeministrit se njerëzit duhet të “mësojnë të jetojnë” me Covid-19 dhe “të ushtrojnë përgjegjësinë e tyre personale”.

Në një letër për Observer, të katër organet e pavarura të shëndetit publik të Mbretërisë së Bashkuar që përfaqësojnë më shumë se 130 drejtorë të shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe ekipe shëndetësore mjedisore dhe ekspertë të shëndetit publik, paralajmërojnë: “Të jetosh me Covid-19 nuk është e njëjta gjë si ta lini të dalë nga kontrolli. Ne duhet të veprojmë me kujdes jo me pakujdesi … Qeveria duhet të promovojë masa efektive të shëndetit publik sepse përgjegjësia personale nuk do të jetë e mjaftueshme”.

Dhjetëra organizata bamirëse të Mbretërisë së Bashkuar për kancerin bashkuan forcat për të bërë një lutje të fuqishme të përbashkët për publikun, për të vazhduar marrjen e masave që do të ndihmojnë në mbrojtjen e atyre që janë më të prekshëm nga virusi.

Shkollat ​​në të gjithë Anglinë po mbyllen herët për pushimet e verës, ose po kalojnë në mësimdhënie në internet pasi dhjetëra mijëra nxënës janë të detyruar të izolohen në shtëpi si rezultat i rritjes së infeksioneve.