Gjermania jep alarmin: Në vjeshtë rrezikojmë një valë të re nga koronavirusi

154910271 bdf47b08 8819 4610 b244 7295ca721c8d 600x338

Koronavirusi është larg së konsideruari drejt përfundimit dhe këtë e tregojnë shifrat në rritje të infektimeve në shumë vende të botës.

Në bazë të raportimeve të ditëve të fundit, universiteti Techische i Berlinit jep alarmin se vendi rrezikon një valë të re infektimesh në muajin tetor.

Sipas ekspertëve, rritja e rasteve të reja do të sjellë dhe shtimin e shtrimeve në spitale dhe për këtë arsye ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn iu bëri edhe njëherë thirrje të gjithë qytetarëve që të vaksinohen.