Sulmohen qendrat e vaksinimit në Francë

france 8 1100x620

Dy qendra vaksinimi janë shkatërruar në Francë mes protestave mbi futjen e rregullave më të ashpra të koronavirusit nga qeveria.

Një qendër u vandalizua, të premten, në Francën juglindore, kurse një ditë më vonë, një tjetër klinikë në jugperëndim u shkatërrua pjesërisht në atë që media lokale e quajti një sulm me zjarr.

Të shtunën, më shumë se 100 000 njerëz dolën në rrugë në Francë për të denoncuar rregullat e krijuara për të trajtuar infeksionet në rritje. Ndërkohë, në një tubim në Paris të shtunën, politikania franceze, Martine Wonner, u tha protestuesve të “rrethonin” zyrat e ligjvënësve që mbështesnin politikat e qeverisë Covid.

Franca ka parë disa akte dhune dhe vandalizmi kundër ligjvënësve që mbështetën rregullat e reja të vaksinimit.

Incidentet erdhën në një fundjavë të protestave kundër masave anti-Covid. Masat e diskutueshme përfshijnë vaksinat e detyrueshme për punonjësit shëndetësorë dhe kartat e shëndetit për të hyrë në vendet më publike. Kritikët kanë akuzuar qeverinë e presidentit Emmanuel Macron për shkeljen e lirive të tyre.

Megjithatë qindra mijëra njerëz janë regjistruar për goditjet pasi Z. Macron zbuloi planin javën e kaluar. Qeveria e tij po përpiqet të frenojë përhapjen e variantit shumë ngjitës Delta, i cili po shkakton një rritje të pranimeve në spital. Më shumë se 111 000 njerëz kanë vdekur me Covid në Francë gjatë pandemisë, e cila ka dëmtuar rëndë ekonominë e vendit.

Javën e kaluar, një panel shkencëtarësh që këshillojnë qeverinë franceze, paralajmëruan për një valë të katërt në muajt e ardhshëm. Vetëm pak më shumë se gjysma e popullsisë ka marrë një dozë të parë dhe më pak se 40% kanë marrë të dyja dozat.

Sondazhet tregojnë se ka hezitim të përhapur të vaksinave në Francë. Një studim nga Ipsos në fund të vitit të kaluar zbuloi se vetëm 40% e njerëzve të anketuar në Francë synonin të merrnin një vaksinë Covid.