Një gjerman kampion olimpik në tenis, Zverev rrëmben medaljen e artë

Untitled collage 2021 08 01T122256.412 1100x620

Alexander Zverev fiton medaljen e artë për meshkuj në turneun e tenisit në Lojërat Olimpike Tokio 2020 dhe për Gjermaninë kjo është hera e parë absolute.

Numri 4 i botës, i cili kishte shuajti ëndrrën e Gjokoviçit në Golden Slam në gjysmëfinale, triumfoi ndaj rusit Karen Khachanov, që rnditet i 12 duke fituar dy sete (6-3 dhe 6-1) në një ndeshje që zgjati 1 orë e 21 minuta.

Ndeshja për medaljen e bronzit u zhvillua një ditë më parë, me spanjollin Pablo Carreno Busta që çuditërisht doli fitues mbi numrin 1 të botës Gjokovic, i cili prandaj përfundoi vetëm i katërti.