Zbulohet shifra marramendëse me të cilën u arratis ish-Presidenti afgan

Përditësuar më: 18/8/2021, ora 17:16
ghani 2

Zbulohet shifra marramendëse me të cilën u arratis ish-Presidenti afgan

Përditësuar më: 18/8/2021, ora 17:16

Ish-Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, është arratisur me plot 169 milionë dollarë dhe i është ofruar azil në Dubai “për arsye humanitare”, sipas ambasadorit afgan në Taxhikistan.

Ghani u largua nga vendi ditën e dielë, ndërkohë që talebanët kishin rrethuar kryeqytetin Kabul, me arsyetimin se donte të shmangte gjakderdhjen. Sipas zëdhënësit të Ambasadës Ruse, ish-Presidenti i futi paratë në 4 makina dhe në një helikopter, por gjithsesi disa i la në tokë pasi nuk kishte më vend në mjete.

Fillimisht u tha se Ghani u arratis në Uzbekistan, më pas u fol për Taxhikistanin, por në fund zbarkoi në Oman. Por, sot Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan se kanë mirëpritur Ashraf Ghanin në Dubai, për arsye humanitare.