Ministrja Xhaçka dhe ambasadorja Kim vizitojnë refugjatët afganë: Krenari për mikpritjen

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadorja amerikane, Yuri Kim vizituan në Qytetin Studenti refugjatët afganë, të vendosur atyre 3 ditë më parë

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministrja Xhaçka shprehu krenarinë për këtë akt mikpritje nga shoqëria shqiptare për refugjatët afganë.

“607 qytetarë afgan, burra, gra dhe fëmijë kanë gjetur sot një strehë të sigurt në Shqipëri. Sot me ambasadoren Kim vizituam familjet e vendosura prej 3 ditësh në qendrën akomoduese në Qytetin e Studentit, ndërsa shumë të tjerë janë sistemuar në Durrës dhe Lezhë. Shumë partnerë e organizata ndërkombëtare po bashkohen çdo ditë në këtë operacion të madh humanitar. Krenari për mikpritjen shqiptare”, shkruan Xhaçka.