Pjesa më e madhe e popullsisë e vaksinuar, Izraeli regjistroi 11 mijë raste të reja në 1 ditë

MB IZRAEL KURA frame 969 1100x620

Izraeli ka shënuar të martën 11 mijë raste të reja me koronavirus. Autoritetet shëndetësore deklaruan se varianti Delta i koronavirusit, ka përkeqësuar situatën epidemiologjike në këtë vend dhe ka çuar në numrin record të infektimeve.

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, ka thënë se situata mund të kontrollohet përmes vaksinimit dhe ka inkurajuar të gjithë banorët e moshës 12 vjeç e lart që të marrin një dozë shtesë të vaksinës Pfizer/BioNTech. Bennett tha se vaksinimi me dozën e tretë po tregon rezultate, veçanërisht duke ulur numrin e të hospitalizuarve.

Ndërkaq, rreth 60% e 9.3 milionë banorëve të Izraelit kanë marrë dy dozat e vaksinave pasi në dhjetor të vitit 2020, Izraeli ishte një nga vendet e para që nisi fushatën kombëtare të vaksinimi.

 Si pasojë numri i rasteve ditore u ul ndjeshëm dhe mundësoi heqjen e pothuajse të gjitha kufizimeve