Pogradec, rikthehet Festivali Ballkanik i Filmit

Pas një viti të gjatë pandemik është rikthyer edhe Festvali Ballkanik i Filmit në Pogradec.

Për 5 ditë dhe netë me radhë, qyteti liqenor shëndrrohet në kryeqendrën e Ballkanit, pasi bën bashkë artistë, kineastë, producentë me dha pa përvojë nga të gjitha shtetet Ballkanike.

Edicioni i 11 i këtij Festiali ka nisur edhe si një homazh për miqtë e tij që nuk jetojnë më si Gjergj Xhuvani apo Fatos Baxhaku, deri tek ata që humbën edhe jetën nga pandemia si Kujtim Prodani.

Për Ema Andrean, e cila është riftuar për moderimin e Festivalit, emocionet janë të veçanata teksa rikthehet një festival me përmasa të mëdha dhe art të vërtetë.

Nata e parë u çel me filmin shqiptar “Liqeni im” të Gjergj Xhuvanit ndërsa në konkurim për 5 netë do të jenë 40 prodhime ballkanike.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit