Shtëpia e Al Kapones ku planifikoi masakrën e Shën Valentinit do të shembet

Mediat amerikane shkruajnë se shtëpia e gangsterit të njohur Al Kapone në Miami Beach, ku ai planifikoi masakrën e ditës së Shën Valentinit, do të shembet nga pronarët e rinj, të cilët e blenë atë për 10.7 milionë dollarë.

Shtëpia e vendosur në jug të Floridas, në të cilën Kapone jetoi për 20 vjet dhe ku ndërroi dhe jetë në 1947, është blerë nga dy ndërtues këtë verë.

Ata nuk kanë në plan ta rinovojnë ata dhe duan që ta shembin, pavarësisht zërave për ta kthyer vendin në zonë historike.

Sipas një prej pronarëve të rinj, shtëpia e përbërë nga 9 dhoma gjumi është dëmtuar shumë në themele, të cilat ndodhen nën nivelin e detit.

“Ne do ta shembim atë, ajo është kthyer në një fundërrinë. Është një turp për Miami Beach”, shpreh Glaser.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit