Verstappen, zot në shtëpinë e tij. Holandezi rimerr kryesimin e renditjes

Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Holandës, duke bërë që dhjetëra mijëra holandezët në pistën e Zandvoort të shpërthenin në brohorima për pilotin e tyre, i cili me këtë rezultat rimerr kryesimin e renditjes së përgjithshme të pilotëve, duke zbritur në vend të dytë britanikun Lewis Hamilton.

Piloti i Red Bullit u nis nga vendi i parë dhe e udhëhoqi garën nga fillimi në fund, duke mos e vënë për asnjë moment në diskutim suksesin në cirkuitin e shtëpisë.

Nuk mundi dot të bëntë asgjë Hamilton, i cili e ndoqi Verstappenin për 72 xhiro, por u kënaq në fund vetëm me vendin e dytë, i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës, Valtteri Bottas.

Në vend të katërt francezi Gasly, me Alpha Tauri, ndërkohë që pilotët e Ferrari, Leclerc dhe Sainz përfunduan garën në vendin e pestë dhe të shtatë.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit