Afganistan, zëra për arratisjen e Saleh në Taxhikistan

Publikuar më: 6/9/2021, ora 21:23
saleh 1024x576

Afganistan, zëra për arratisjen e Saleh në Taxhikistan

Publikuar më: 6/9/2021, ora 21:23

Pas ofensivës talebane në luginën Panshir, ish-nënpresidenti i Afganistanit, Amrullah Saleh, udhëheqës i rezistencës së bashku me Ahmad Massoud, do të kishte ikur në Taxhikistan. Korrespondentja e Al Jazeera Charlotte Bellis e raporton atë nga Kabuli, por lajmi nuk ka konfirmim të mëtejshëm për momentin dhe ditët e fundit talebanët kishin thënë se dy udhëheqësit e rezistencës së armatosur në Luginë kishin ikur jashtë vendit.

“Fati i Massoud mbetet i panjohur,” shkroi Bellis, duke shtuar se “ndërkohë talebanët thonë se ish -nënpresidenti Amrullah Saleh ka ikur në Taxhikistan.”

Ish -nënkryetari i Afganistanit Amrullah Saleh, i cili udhëhoqi lëvizjen e Rezistencës në Panjshir shkroi disa ditë më parë për atë që ndodhi në ditët që çuan në rënien e Kabulit më 15 gusht.

“Rënia e Afganistanit nuk është e turpshme vetëm për Presidentin amerikan Joe Biden, por edhe për të gjithë qytetërimin perëndimor sepse të gjithë e dinë që Pakistani po drejton shfaqjen”, u shpreh  Amrullah Saleh.

Më herët, ai kishte deklaruar se nuk do të dorëzohej kurrë te talebanët.