Prag lufte, avionët kinezë kalojnë në hapësirën ajrore të Tajvanit

tensioni kine tajvan prag lufte 1100x620

Mes tensioneve në rritje me Tajvanin, Pekini i tregon sërish forcën teksa shkel hapësirën ajrore me 19 avionë luftarakë.

Autoritetet e Tajvanit kanë reaguar menjëherë duke dënuar shkeljet e përsëritura të hapësirës së tij ajrore nga Kina.

10 avionë luftarakë J-16, katër Su-30, si dhe katër avionë bombardues H-6 me aftësi për të lëshuar bomba bërthamore, si dhe një aeroplan antinëndetëse kaluan hapësirat ajrore ka bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes në Tajvan.

Menjëherë, u ngritën edhe avionët e Tajvanit të cilët paralajmëruan avionët kinezë që po fluturonin mbi ishujt Pratas të kontrolluar nga Tajvani, ndërsa sistemet raketore monitoruan situatën.

Nga Kina nuk pati asnjë koment mbi këtë ngjarje.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit