“Po trajtohemi si qen”, i akuzuari i sulmeve të Parisit ankohet në sallën e gjyqit

paris 3 1100x620

Anëtari i vetëm i mbijetuar i grupit i dyshuar se qëndron pas sulmeve të Parisit 2015, thotë se ai dhe shokët e tij të akuzuar “po trajtohen si qen”.

Salah Abdeslam dhe 19 të pandehur të tjerë po gjykohen në Paris për sulmet e 6 viteve më parë  që lanë 130 të vdekur.

Gjyqi, i cili pritet të zgjasë nëntë muaj, filloi të mërkurën.

Sulmi dhe sulmet me bomba nga ekstremistët e grupit Shteti Islamik (IS) ishin sulmi më i keq që nga  Lufta e Dytë Botërore në Francë.

Mediat franceze thonë se Abdeslam “bërtiti” nga banka e të akuzuarve dhe tha se nuk ishte ankuar në të kaluarën sepse do të “ringjallet” pas vdekjes.

“Ju duhet të na trajtoni si qenie njerëzore”, u shpreh ai, cituan mediat franceze.

Gjyqi po përshkruhet si më i madhi në historinë moderne të Francës.

Do të ketë më shumë se 140 ditë seanca që përfshijnë rreth 330 avokatë, 300 viktima dhe dëshmi nga François Hollande, i cili ishte president i Francës në kohën kur ndodhën sulmet.

Përpara gjykimit, Hollande u tha mediave franceze se ky ishte një moment i rëndësishëm për viktimat e sulmeve, të cilat ai i quajti “akt lufte” në atë kohë.

IS pranoi se kishte kryer sulmet e koordinuara në sallën e koncerteve Bataclan

Të dyshuarit mbërritën në gjykatë me automjete policie nën masa të rrepta sigurie të mërkurën në mëngjes. Ata ishin ulur së bashku në bankën e të pandehurve, me maska ​​në fytyrë, para se të fillonte gjykimi.

I pyetur nga gjykatësi kryesor i gjykatës për të identifikuar veten, Abdeslam konfirmoi emrin e tij dhe tha “nuk ka zot tjetër përveç Allahut” – një betim islamik i njohur si Shahada.