Vdes ministri i afërt i Putin në një aksident në Arktik, tentoi të shpëtonte një person

Ministri rus i Emergjencave, Yevgeny Zinichev, vdiq në një aksident të ndodhur gjatë stërvitjes së Mbrojtjes Civile, në Arktik.

Sipas njoftimit të ministrisë që ai drejtonte, 55-vjeçari vdiq në Norilsk teksa u mundua të shpëtonte një kameraman, i cili ra nga një shkëmb gjatë një interviste.

“Ministri dhe kameramani ishin buzë një shkëmbi. Kameramani rrëshqiti dhe ra në ujë”, raportoi gazetarja e RT Margarita Simonyan. “Zinichev u hodh për të shpëtuar jetën e kameramanit, por ra mbi një shkëmb”, shtoi ajo.

Yevgeny Zinichev ishte në detyrën e ministrit që nga vitit 2018 dhe thyhet se për vite me radhë ka qenë një nga personat kyç për sigurinë e Vladimir Putin.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit