Zjarri pushton burgun, të paktën 40 viktima

Untitled collage 2021 09 08T073624.836 1100x620

Të paktën 40 të dënuar humbën jetën si pasojë e një zjarri në një burg në Indonezi.

Sipas një zëdhënësi për të drejtat e njeriut, ngjarja e rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit në burgun e provincës Banten.

Shkaqet e zjarrit janë ende të paqarta, ndërkohë që të dënuarit e tjerë po evakuohen në një tjetër institucion të ekzekutimit të vendimit penal.

Nuk dihet numri i saktë i të dënuarve që kanë qenë në burg në momentin e zjarrit, por mendohet se ai ka qenë i mbipopulluar dhe strehonte 600 persona më shumë.

  • LAJMI I FUNDIT | Lëkundje tërmeti ndihen në Tiranë
  • LAJMI I FUNDIT | Tërmeti raportohet të jetë i magnitudës 3,9
  • LAJMI I FUNDIT | Tërmeti, 24 kilometra në verilindje të Tiranës, me thellësi 10 km
  • LAJMI I FUNDIT | Tërmeti ndodhi saktësisht 2 vite pas atij të 21 shtatorit 2019