Gjyqi i Jerome Boateng, ylli gjerman i futbollit shpallet fajtor për sulmin ndaj ish-të dashurës

gjermani 5 1100x620

Futbollisti gjerman Jerome Boateng është shpallur fajtor për sulmin ndaj ish-të dashurës së tij dhe është urdhëruar të paguajë një gjobë prej 1.8 milionë euro.

Ai kishte mohuar se ka plagosur nënën e vajzave të tij binjake, gjatë një grindjeje kur ishin me pushime në 2018. Sherin S. i tha gjykatës në Mynih se ish -mbrojtësi i Bayern Munich dhe fituesja e Kupës së Botës 2014 e kishte goditur me grusht aq shumë, saqë humbi frymën për një moment.

Në dëshminë e tij, Boateng përshkroi një version të ndryshëm të ngjarjeve. Ai pranoi se tensionet ishin përshkallëzuar gjatë lojës me letra dhe se ata ishin grindur. Por ai tha se ajo ishte bërë agresive dhe fyese, duke e goditur dhe plagosur. Kur ai u përpoq ta largonte, ajo ra. Ai tha se kishte hedhur një jastëk mbi një tavolinë dhe llamba kishte rënë në dysheme.

Duke dëshmuar në gjykatë, gruaja tha se Boateng e kishte goditur me grusht, i kishte tërhequr flokët, e kishte kafshuar në kokë dhe e kishte ofenduar gjatë një zënke.

Përpara gjyqit, prokurorët akuzuan Boateng për dëmtim të qëllimshëm trupor, ndaj ish -partneres së tij gjatë pushimeve në Karaibe në korrik 2018.

Sipas ligjeve të dhunës në familje në Gjermani, ai mund të ishte burgosur deri në pesë vjet.

Një emër i shquar në botën e futbollit dhe në mediat sociale, Boateng ka pasur një karrierë të vlerësuar për klubin dhe vendin.