Kërcënonin me sulme, policia italiane operacion ndaj lëvizjes “no vax”

Untitled collage 2021 09 09T082257.773 1100x620

Policia italiane organizoi një operacion të gjerë në disa qytete italiane dhe zhvilloi kontrolle në shumë ambiente që i përkisnin lëvizjes që kundërshton vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit.

Sipas të dhënave, grupi dyshohet se kishte kërcënuar me sulme dhe dhunë në një “chat” në Telegram, gjatë protestave kundër masave shtrënguese të qeverisë.

Hetimet janë koordinuar nga prokuroria e Milanos dhe u zbatuan nga “Digos” dhe policia.

Kontrolle të imtësishme ka pasur në Milano, Bergamo, Roma, Venezia, Padova e Reggio Emilia ku janë sekuestruar kompjuterë, celularë dhe tableta.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit