Kryhet fluturimi i parë me të huaj nga Kabuli që pas tërheqjes së SHBA

Publikuar më: 9/9/2021, ora 16:56
qatar 1024x576

Kryhet fluturimi i parë me të huaj nga Kabuli që pas tërheqjes së SHBA

Publikuar më: 9/9/2021, ora 16:56

Rreth 200 njerëz, përfshirë amerikanët, kanë ikur nga Kabuli në operacionin e parë që kur forcat amerikane u larguan nga vendi.

Fluturimi charter i Qatar Airways po udhëton drejt kryeqytetit të Katarit Doha dhe një fluturim i dytë është planifikuar të premten.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kërkoi ndihmë me evakuimet gjatë një vizite të fundit në Katar.

Qindra qytetarë afganë që kishin ndihmuar ushtrinë amerikane nuk mund të hipnin në avionin amerikan të muajit të kaluar.

Në një konferencë shtypi të mbajtur në aeroport, i dërguari special i Katarit Mutlaq bin Majed Al Qahtani e përshkroi aeroportin ndërkombëtar të Kabulit si operacional dhe tha se ishte një ditë historike për Afganistanin.

Fluturimet janë të parat që kur evakuimet e drejtuara nga ushtria amerikane përfunduan muajin e kaluar, pas marrjes nën kontroll të vendit nga talebanët në 15 gusht.

Më shumë se 124,000 të huaj dhe afganë të frikësuar nga ndëshkimi i talebanëve u dëbuan nga vendi.

Rreth 100 qytetarë amerikanë mendohet të jenë lënë në Afganistan.