Parada anti-Covid në vendin që nuk ka raportuar asnjë rast me koronavirus

Koreja e Veriut ka organizuar një paradë ushtarake gjatë natës, por ndryshe nga mjetet e rënda ushtarake, këtë herë në qendër të skenës ishin efektivët e veshur me kostume mbrojtëse kundër koronavirusit, dhe të tjerë duke ngarë traktorë dhe makina zjarrfikëse.

Parada u organizua me rastin e 73-vjetorit të themelimit të shtetit, ku theksi u vendos te përpjekjet për të luftuar pandeminë. Gjithsesi, shteti që zyrtarisht quhet Republika Popullore Demokratike e Koresë, raportohet se po kalon një krizë ekonomike, me mbylljen e kufijve që ka rritur mungesën e ushqimeve, medikamenteve dhe karburantit.

Lideri Kim Jong Un tërhoqi vëmendjen me fizikun e dobësuar, teksa përshëndeste i buzëqeshur turmës në sheshin “Kim Il Sung” të Penianit. Ndryshe nga daljet e mëparshme publike, ku thuajse gjithmonë vesh kostume të stilit të Mao Ce Dunit, këtë herë ai ishte veshur me kostum të stilit Perëndimor, me kravatë.

Koreja e Veriut, që ndan një kufi mbi 1 mijë kilometra të gjatë me Kinën, nuk ka konfirmuar asnjë rast me Covid-19, por ekspertët thonë se koronavirusi është i pranishëm atje. Koreja e Veriut është shteti i parë që mbylli kufijtë, në janar 2020 dhe ka vendosur masa strikte parandaluese, duke e konsideruar pandeminë çështje të mbijetesës së kombit.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit