Arrestohet në Kiev, bosi bullgar i drogës Evelin Banev

evelin banev 1100x620

Është arrestuar në Ukrainë shefi i kokainës, bullgari Evelin Banev i njohur si “Brendo”. 56-vjeçari, ish-kreu i një bande kriminale bullgaro-italiane aktive në trafikun ndërkombëtar të drogës u arrestua në Kiev.

Banda e tij u godit në fund të majit 2012 në Bullgari, si pjesë e një operacioni të quajtur “Mbretërit e kokainës”, kryer nga shërbimet speciale bullgare dhe italiane me ndihmën e Interpolit.

Organizata e lidhur me Ndranghetën Kalabriane, e përbërë nga mbi tridhjetë persona, nga të cilët 15 bullgarë dhe 12 italianë, transportuan në Itali nga Amerika e Jugut, kryesisht nga deti, mesatarisht 40 tonë kokainë në vit.

Më 25 qershor 2012, shefi u ekstradua në Itali, ku u dënua me 20 vjet burg për trafik droge.

Më vonë u dërgua përsëri në Sofje, ku arriti të fshihej në 2015.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit