Përplasja e titullit në F1, Hamilton dhe Verstappen rrezikojnë shumë, Ricciardo triumfon në Itali

Përditësuar më: 12/9/2021, ora 18:10

Përplasja e titullit në F1, Hamilton dhe Verstappen rrezikojnë shumë, Ricciardo triumfon në Itali

Përditësuar më: 12/9/2021, ora 18:10

Daniel Ricciardo është rikthyer te triumfi pas 3 vitesh në Çmimin e Madh të Italisë, ku vëmendjen më të madhe edhe këtë herë e morën Lewis Hamilton dhe Max Verstappen, të cilët e mbyllën garën para kohe.

Dy pilotët që kryesojnë renditjen e këtij sezoni në Formula 1 dhe janë në garë për trofeun u përplasën mes tyre në një aksident të rrezikshëm, por fatmirësisht pa pasoja për ta.

Në xhiron e 26-të, piloti britanik sapo doli nga bokset dhe po mbante anën e brendshme të pistës para kthesës dyshe. Nga vija e drejtë po vinte me shpejtësi Verstappen dhe asnjë nga pilotët nuk hapi krahun, duke përfunduar kështu në kontakt dhe mbyllën para kohë garën.

Ndërkohë, i dytë në finish arriti piloti tjetër i McLaren, Lando Norris, ndërsa podiumi u mbyll nga Valtteri Bottas. Ndërsa dy pilotët e Ferrarit, Charles Leclerc dhe Carlos Sainz, u renditën përkatësisht në vendin e katërt dhe të gjashtë.