Rusia zbulon robotët në stërvitjen me 200 mijë ushtarë

Prej së enjtes, Rusia dhe Bjellorusia janë duke zhvilluar një stërvitje të madhe ushtarake, ku po marrin pjesë më shumë se 200 mijë ushtarë nga të dy vendet.

Ndërkohë, Daily Mail, teksa citon Ministrinë ruse të Mbrojtjes, raporton se veç armatimeve të rënda, qindra tankeve, avionëve e anijeve, në këtë stërvitje, Rusia është duke përdorur edhe robotë dhe automjete të një teknologjie të re.

Stërvitja ushtarake e quajtur “Zapad-2021” pritet të zgjasë deri të enjten e ardhshme. Sipas Daily Mail, kjo stërvitje masive ka alarmuar Ukrainën, por edhe NATO-n.