OKB kërkon 600 milionë dollarë për të shmangur krizën humanitare në Afganistan

Publikuar më: 13/9/2021, ora 08:03
afganistan 10 1024x576

OKB kërkon 600 milionë dollarë për të shmangur krizën humanitare në Afganistan

Publikuar më: 13/9/2021, ora 08:03

Kombet e Bashkuara do të mblidhen sot në Gjenevë të Zvicrës në një konferencë ndihme në përpjekje për të mbledhur më shumë se 600 milionë dollarë për Afganistanin, duke paralajmëruar për një krizë humanitare atje, pas marrjes nën kontroll të talebanëve.

Edhe para se talebanët të merrnin nën kontroll Kabulin muajin e kaluar, gjysma e popullsisë ose 18 milionë njerëz ishin të varur nga ndihma. Kjo shifër duket se do të rritet për shkak të thatësirës dhe mungesës së parave dhe ushqimit, paralajmërojnë zyrtarët e Kombeve të Bashkuara dhe grupet e ndihmës.

Një përfundim i papritur i miliarda dollarëve në donacionet e huaja pas rënies së qeverisë së Afganistanit të mbështetur nga Perëndimi dhe fitores pasuese të talebanëve ka shtuar më shumë presion mbi programet e OKB-së.

Megjithatë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, thotë se organizata e tij po përballet me probleme financiare: “Për momentin OKB-ja nuk është as në gjendje t’i paguajë pagat e saj punonjësve të saj,” u tha ai gazetarëve të premten.

Në konferencën e Gjenevës, e cila do të fillojë pasdite, do të marrin pjesë zyrtarë të lartë të OKB -së përfshirë Guterres, kreun e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq Peter Maurer, si dhe dhjetëra përfaqësues të qeverisë përfshirë ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Maas.

Rreth një e treta e 606 milionë dollarëve që kërkoheshin do të përdoreshin nga Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara, i cili zbuloi se 93% e 1600 afganëve që u anketuan në gusht dhe shtator nuk po konsumonin ushqime të mjaftueshme, sepse nuk mund të kishin para për ta paguar për atë.

“Tani është një garë kundër kohës dhe botës për të ofruar ndihmë shpëtuese për njerëzit afganë që kanë më shumë nevojë për të”, tha zëvendës drejtorja rajonale e WFP, Anthea Webb. “Ne po marrim hua për të shmangur mbarimin e rezervave të ushqimit.”

Organizata Botërore e Shëndetit, një agjenci tjetër e OKB-së që është pjesë e apelit, po kërkon të rrisë qindra objekte shëndetësore në rrezik mbylljeje, pasi donatorët u tërhoqën.