Soreca lajmëron vizitën, Presidentja e KE vjen në Shqipëri më 28 shtator

ursula 1100x620

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen do të vizitojë Shqipërinë në datë 28 shtator të këtij viti.

Njoftimin e ka bërë të ditur përmes një postimi në twitter, Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca, i cili shton se do ta mirëpresë atë.

Më herët, vetë presidentja Von der Leyen ka njoftuar se para fundit të shtatorit do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor, për të dërguar një sinjal të fortë të angazhimit të Bashkimit Europian, në procesin e pranimit.

“Flamuri i BE -së dhe Ballkani Perëndimor do të jenë gjithmonë më të fortë së bashku”, thotë ajo.

 • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Dy javët e fundit situata ka pësuar ndryshime të ndjeshme
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Totali i rasteve aktive mbi 12700, 458 për 100 mijë banorë
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: Numri i humbjeve të jetës në raport me rastet është 1,6%
 • LAJMI I FUNDIT | Fico: 741 819 persona të vaksinuar me dy doza, 33% e popullsisë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Mbulimi vaksinal në rritje, nuk kemi humbje të vaksinave
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Vaksinimi duhet të arrijë mbi 95% në të gjitha grupmoshat
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 230 të shtruar në spitale, 30% e kapaciteteve ende të lira
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,001% e rasteve në spital janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Kraja: 0,0006% e viktimave nga Covid-19 janë të vaksinuar
 • LAJMI I FUNDIT | Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat anti-Covid
 • LAJMI I FUNDIT | Rakacolli: Arsimtarët e pavaksinuar, test PCR negativ çdo javë
 • LAJMI I FUNDIT | Bino: Incidenca te të vaksinuarit, 22 herë më e ulët se të pavaksinuarit