Vendimi për targat, Vucic bisedon me Lajcak, nesër mbledh Këshillin e Sigurisë

Përditësuar më: 20/9/2021, ora 16:42
MB SERBIA VUCIC frame 909 1024x576

Vendimi për targat, Vucic bisedon me Lajcak, nesër mbledh Këshillin e Sigurisë

Përditësuar më: 20/9/2021, ora 16:42

Vendimi i qeverisë së Kosovës lidhur me reciprocitetin për targat është pritur me reagime të ashpra në Serbi. Presidenti, Aleksandër Vucic, do ta diskutojë këtë zhvillim me përfaqësuesin e Bashkimit Europian për dialogun, Miroslav Lajçak, i cili po viziton Beogradin pas Prishtinës.

Përveç kësaj, Vucic ka caktuar dhe një mbledhje urgjente të Këshillit Kombëtar të Sigurisë, e cila do të mbahet nesër në orën 10. Nuk dihen ende vendimet që pritet të merren në atë takim.

Një reagim pati edhe kryetari i komisionit të kuvendit serb për Kosovën, Milovan Drecun. Ky i fundit tha se aksioni i forcave speciale të Kosovës në veri dihej prej kohësh dhe i bëri thirrje KFOR-it që të sigurojë lirinë e lëvizjes.

Një reagim për këtë pati dhe vetë misioni i OKB duke nënvizuar se situata e sigurisë është e qëndrueshme në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.