Apeli la në fuqi vendimin për dy vite burg, policia shkon në banesë për të arrestuar Adriatik Llallën

Përditësuar më: 22/9/2021, ora 23:18

Apeli la në fuqi vendimin për dy vite burg, policia shkon në banesë për të arrestuar Adriatik Llallën

Përditësuar më: 22/9/2021, ora 23:18

Mbrëmjen e së mërkurës, policia shkoi në shtëpinë e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla për ta arrestuar. Forca të shumta policie u paraqitën në banesën e tij, ndërkohë që ishte e pranishme edhe media. Uniformat blu u larguan pasi nuk e gjetën në shtëpi Adriatik Llallën.

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi vendimin për dënimin me 2 vite burg, për ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla.

Më 20 maj, gjykata e Posaçme dënoi me 2 vite burg, si dhe 5 vjet heqje funksionesh publike, ish-Prokurorin e Përgjithshëm, për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”. Po ashtu, Gjykata vendosi edhe konfiskim të pasurive, gati 22 mijë metra katrorë truall dhe një apartament në Durrës.

Prej shkurtit 2018, Llalla është pjesë e listës së zezë të Departamentit Amerikan të Shtetit, që i ka ndaluar hyrjen në SHBA atij dhe familjarëve.