Përmirësohet koha në Rusi, “pole position” për Norris, mirë Ferrari, Verstappen në fund

Përditësuar më: 25/9/2021, ora 15:36
lando norris mclaren mcl35m 1 869x579

Përmirësohet koha në Rusi, “pole position” për Norris, mirë Ferrari, Verstappen në fund

Përditësuar më: 25/9/2021, ora 15:36

Moti përmirësua ndjeshëm në Soçi të Rusisë, duke lejuar përfundimin e provave zyrtare që dukeshin të rrezikuara në mëngjes nga shirat e vrullshme.

Në këtë situatë të pazakontë, edhe protagonistët ndryshojnë nga favoritët e përhershëm.  Pole Position shkon të piloti i talentuar Lando Norris, në McLaren, ndërkohë që është një ditë e mirë  për Ferrari, që merr vendin e dytë me Carlos Sainz.

Në vend të tretë një tjetër talent, ai George Russell me Williams që po mahnit çdo ditë e më shumë dhe që do të jetë në Mercedes sezonin e ardhshëm.

Kampioni i botë s Lewis Hamilton arriti kohën  e katërt, ndërkohë që lideri i renditjes, holandezi” fluturues” Max Vestappen, ndodhet në fund për shkak të ndërrimit të motorit të Red Bull.