Iu vidhte karta pacientëve për t’i përdorur për kredi, pranga infermieres dhe shitëses në Tiranë

Përditësuar më: 28/9/2021, ora 10:53
policia e tiranes 1024x576

Iu vidhte karta pacientëve për t’i përdorur për kredi, pranga infermieres dhe shitëses në Tiranë

Përditësuar më: 28/9/2021, ora 10:53

Një infermiere ka rënë në prangat e policisë së kryeqytetit, pasi iu vidhte kartat e identitetit pacientëve në spital, për t’i përdorur për kredi. Policia e kryeqytetit ka zbardhur këtë skemë mashtrimi, ndërsa ka arrestuar edhe një shitëse, e cila merrte kredi në emër të pacientëve, për të blerë pajisje në dyqanin ku punonte, si edhe ka proceduar penalisht një tjetër person.

Gjithashtu, policia ka sekuestruar edhe pajisje të ndryshme elektroshtëpiake, me vlerë rreth 40 000 000 lekë.

Njoftimi i Policisë Tiranë

Finalizohet nga Seksioni i Krimit Ekonomik dhe Financiar operacioni policor i koduar “Elektro”.

Iu vidhte kartat e identitetit pacientëve në spital, për t’i përdorur për kredi, vihet në pranga infermierja.

Në pranga edhe shitësja e një dyqani, e cila merrte kredi në emër të pacientëve, për të blerë pajisje në dyqanin ku punonte.

Sekuestrohen pajisje të ndryshme elektroshtëpiake, me vlerë rreth 40.000.000 lekë.

Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë ka zhvilluar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Elektro”, në kuadër të të cilit u bë ndalimi i shtetaseve:

E. B., 39 vjeçe dhe O. H., 32 vjeçe, të dyja banuese në Tiranë.

Gjithashtu u procedua penalisht shtetasi A. H.

Nga hetimet ka rezultuar se shtetasja E. B., e punësuar si infermiere në spital, vidhte kartat e identitetit të pacientëve që shkonin për mjekim dhe më pas ia jepte shtetases O. H., e cila punonte si shitëse në një subjekt privat që tregtonte pajisje elektroshtëpiake Shtetasja O.H. i përdorte kartat e identitetit për të marrë kredi, me qëllim për të blerë pajisje të ndryshme në dyqanin ku punonte, të cilat transportoheshin nga shtetasi A. H. dhe më pas i shisnin në bashkëpunim me njëri-tjetrin.

Po punohet për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë skemë mashtrimi dhe vënien e tyre para drejtësisë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të metejshme hetimore.