Takim Kurti-Vuçiç, në prani të Merkel dhe Macron

Kurti Vucic 1100x620

Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiç do të zhvillojnë një takim në prani të Angela Merkel dhe Emmanuel Macron, gjatë samitit të Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor. Takimin e konfirmoi për “Radio Evropa e Lirë”, zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu.

Para nisjes së samitit, Kurti kritikoi BE-në për mosmbajtjen e premtimit për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke e quajtur një padrejtësi të madhe. “Ne shpresojmë se në këtë samit, Bashkimi Evropian do t’i qëndrojë besnik esencës së tij, zgjerimit. Si projekti politik më i rëndësishëm për paqe dhe prosperitet prej Luftës së Dytë Botërore, BE-ja duhet të zgjerohet për të qenë Evropë. BE-së i mungojnë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor për t’u bërë Evropë”.

Nevoja për të miratuar liberalizimin e vizave për Kosovën u theksua edhe nga Eurokomisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, i cili i bëri thirrjeve liderëve të BE-së që të marrin përgjegjësi për veprimet e veta dhe të mbajnë premtimet që kanë bërë ndaj shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Kurti foli edhe për 5 shtetet që nuk e njohin Kosovën, duke i bërë thirrje t’u bashkohen vendeve të tjera që e njohin pavarësinë. Mediat spanjollë, shkruajnë se kryeministri Pedro Sanchez ishte siguruar se në samitin e sotëm në Slloveni nuk do të kishte simbole shtetërore pasi Spanja nuk e njeh shtetësinë e Kosovës.

Edhe në takimin përmes video-lidhjeve, simbolet që identifikojnë Kosovën si shtet janë shmangur, dhe e njëjta gjë pritet të ndodhë edhe këtë vit. Bashkë me Spanjën, edhe katër shtete tjera të Bashkimit Evropian nuk e njohin shtetësinë e Kosovës: Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia.