Vrasja e dyfishtë në Elbasan, autorët të maskuar me paruke, pritën deri kur viktimat u bënë bashkë

Kamerat e sigurisë kanë mundur të zbardhin mekanizmin e vrasjes së dyfishtë në qytetin e Elbasanit, ku viktima mbetën Ardian Çollaku dhe Lulzim Bitri.

Automjeti tip Volvo, në të cilin lëviznin vrasësit, ka pasur shënjestër të dy viktimat, të cilit ishin ulur në barin e karburantit.

Fillimisht, njëri prej shënjestrave çohet nga tavolina dhe futet në brendësi të karburantit, ndërsa për hetuesit automjeti është dashur të kalojë pranë zonës e të rikthehet sërish kur njëri prej viktimave u ul sërish në tavolinë.

Pas kësaj, dy persona të kamufluar me paruke dalin nga makina. Njëri prej tyre mban një armë automatike me silenciator, ndërsa tjetri pistoletë. Zona ka qenë e populluar dhe për shkak të silenciatorit, asnjë nuk ka kuptuar se çfarë po ndodhte në të vërtetë vetëm kur kanë parë Bitrin dhe Çollakun të shtrirë.

Në vendngjarje, policia gjeti vetëm gëzhoja të automatikut, i cili rezulton se është arma e vetme e përdorur, kjo dhe pas gjetjes në makinën e djegur te dy armëve automatike, por jo të pistoletës.

Hetuesit mendojnë se ngjarja ka lidhje me ekzekutimin e dhjetorit të vitit 2018 në Bradashesh ku mbetën të vrarë Endrit Alibej, Arben Dylgjeri dhe një shtetas turk. Njëri prej viktimave, Lulzim Bitri u mor në pyetje për ekzekutimin e trefishtë të vitin 2018, pasi kishte dyshime se kishte bërë rolin e vëzhguesit në vrasje.

Nga ana tjetër, Lulzim Bitri është dhe lidhje e ngushtë e Talo Celës, ndërsa nuk përjashtohet mundësia që ekzekutimi të jetë bërë nga e njëjta dorë që i mori jetën vëllait të tij Arben Çela. Për këtë ngjarje, në kërkim është shpallur Nuredin Dumani. E njëjta histori dhe për Ardian Çollakun i cili dyshohej si personi që kishte vëzhguar lëvizjet e Everest Cakës që u qëllua për vdekje në maj të vitit të kaluar. Historia lidhet dhe me përplasjet e trafikut të drogës në Belgjikë.