Mbi 1.5 milionë viktima nga koronavirusi në Amerikën Latine

ayse2 1100x620

Numri i viktimave nga Covid-19 në Amerikën Latine dhe Karaibet ka tejkaluar 1.5 milionë vdekje, sipas të dhënave zyrtare.

Vendi më i prekur mbetet Brazili me mbi 600,000 vdekje nga Covid në një vit e gjysmë të pandemisë. Kjo u njoftua nga Ministria e Shëndetësisë, ndërsa tendenca e vdekjeve regjistron një rënie progresive me avancimin e fushatës së vaksinimit.

Raporti i fundit zyrtar nga ministria raporton 600,425 vdekje dhe 21,550,730 infeksione që nga fillimi i pandemisë, shifra të nënvlerësuara kryesisht sipas ekspertëve. Brazili është vendi i dyti në botë për numrin e viktimave, pas Shteteve të Bashkuara.

Ndërsa Peruja është vendi me shkallën më të lartë të vdekjeve në nënkontinentin Amerikan, me  605 vdekje nga Covid për 100,000 banorë.